Telefon: 0 354 242 10 58 / Faks:0 354 242 10 88
Takip et
VERİTABANI DOKÜMANLAR AÇIKLAMA
APS Journals (American Physical Society)   Kullanma Kılavuzu

Fizik konu alanında alttaki dergileri içerir. Ayrıca PROLA veri tabanı ile arşiv erişimi de sağlar.

Physical Review A
Physical Review B
Physical Review C
Physical Review D
Physical Review E
Physical Review Applied
Physical Review Letters
Reviews of Modern Physics
Physical Review Online Archive (PROLA)
Physical Review X (Open Access)
Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams (Open Access)
Physical Review Special Topics – Physics Education Research (Open Access)
Physics –(Open Access)

AYEUM  

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur.

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili 70 farklı online eğitim sunmaktadır. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler. AYEUM tarafından sunulan altyapı Android ve IOS tabanlı tüm cihazlarla uyumludur.

Cambridge Books Online (SMT Collection)   Cambridge Books Online SMT (Science, Medicine, Tecnik) paketini içeren bir e-kitap platformudur. Cambridge Üniversitesi ve ortak yayınevleri tarafından yayınlanan bilim, teknoloji, ve tıp konularında e-kitaplara tam metin erişim sağlar. 
EBSCOHost e-Books Academic Collection

İndirme/Ödünç Alma

 

Online Kullanım

 

Kaydetme (pdf)

EBSCO eBook AC dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Tümüyle akademik, 200.000 civarında elektronik kitap içerir ve EBSCOhost platformu üzerinden kolay kullanım özellikleriyle araştırmacıların ihtiyaç duyduğu gerçek anlamda akademik bir elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b.) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.
HiperKitap   Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 350’den fazla yayınevinin 25.000’den fazla e-kitap bulunmaktadır.
JSTOR  

Antropoloji, arkeoloji, ekoloji, Amerika ve Afrika çalışmaları, Asya çalışmaları, bitki bilimi, işletme, Ortadoğu çalışmaları, ekonomi, maliye, eğitim, fen bilimleri, tarih, dil, edebiyat, felsefe, siyaset bilimleri, nüfus etüdleri, sosyoloji, coğrafya, din, folklör, film, gösteri sanatları, müzik, istatistik ve matematik konularını kapsamaktadır.

Equal-Ulakbim veritabanları içerisinde sunulan arşiv koleksiyonunun yanı sıra üniversitemizin abonelik gerçekleştirdiği dergiler ve dergi paketleri (son 2-5 yıl dahil) aşağıdaki gibidir; 

 

a. Asian Studies Discipline Package 

 1. Central Asiatic Journal
 2. Indonesia
 3. Journal of the American Oriental Society
 4. Journal of Asian History
 5. Verge: Studias in Global Asian
 6. Zeitschrift der Deutschen Morgenlandischen Gesellschaft

b. History Discipline Package

 1. Agricultural History
 2. French Colonical History
 3. History and Memory
 4. Indiana Magazine of History
 5. Journal of American Ethnic History
 6. Journal of the Illınois State Historical Society (1998-)
 7. Journal or Mormon History
 8. Journal of Sport History
 9. The Michigan Historical Review
 10. Oregon Historical Quarterly
 11. Pennsylvania History
 12. Pennsylvania Magazine of History and Biography
 13. Polish American Studies
 14. Preternature
 15. Victorian Studies
 16. The William and Mary Quarterly

c. Journal of The Ottoman and Turkish Studies Association

 

MathSciNet   Matematik ve ilişkili alanlar konularında erişim sağlar.

SciFinder-n

 

SciFinder

Yardım/Eğitim Video ve İçerikleri

 

Kayıt Linki

Scifinder, yeni bir ara yüz ve eklenen modüllerle zenginleştirilmiş içerikle sizlere SciFinder-n ismiyle sunulmaktadır.  SciFinder veri tabanından SciFinder-n veri tabanına geçiş süresince her iki veri tabanına da erişim bir müddet mümkün olacaktır. 

Kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

SciFinder-n veri tabanının özellikleri aşağıdaki gibidir; 

 • Yeni bir arayüz, daha esnek ve kolay kullanım
 • Entegre PatentPak modülü (patentleri daha kolay inceleme)
 • Entegre MethodsNow Syntheses modülü (sentetik protokoller) 
 • Yapay zeka ile “relevance ranking”
 • Retrosentez planlama (tahmini ve deneysel olarak bir kimyasalın sentezinin nasıl yapılabileceğini gösteren modül)
 • Citation Map

 

*Veri tabanından faydalanabilmek için sol tarafta yer alan "Kayıt Linki" kısmından üyelik kaydı yapılması gerekmektedir.

 

Üyelik Kaydı İçin

Kullanıcı adı ve şifre oluştururken dikkat edilmesi gerekenler
email adresi olarak @bozok.edu.tr uzantılı üniversite adresinizi girmeniz gerekiyor.

Linkteki formu doldurulup register’a tıklayınca, bildirdiğiniz üniversite email hesabınıza bir email gelecek ve emaildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla https://scifinder.cas.org adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve email onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır.

Kullanıcılarımız SciFinder için kullandıkları aynı kullanıcı adı ve şifreyle SciFinder-n’e giriş yapabilirler.

Springer e-Kitap  

Springer’ın eKitap koleksiyonlarının kendilerine ait erişim linkleri aşağıdadır.

Turcademy Tanıtım Broşürü

Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders/akademik kitaplarının bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi ve Pegem Akademi Yayıncılığa ait 5760+ kaynak bulunmaktadır.

 

Turcademy’den kitap indirmek için:

 1. Turcademy kayıt olun.

  • Kayıt esnasında e-posta bölümüne kurum uzantılı (örnek@kurum.edu.tr) mail adresinizi yazın.

  • Kayıt olduğunuz e-posta adresinize gelen aktivasyon mailini onaylayın.

 2. Turcademy’e kayıt olduğunuz e-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapın.

 3. Hesabım, Lisans ve İndirme bölümünden; kullandığınız her cihaz için bir seferlik lisans ve yazılım indirmeniz gerekmektedir.

  • Yazılım İndirme seçeneğinden kullandığınız işletim sistemine uygun olan yazılımı indir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılımı çalıştırın ve bilgisayarınıza kurun.

  • Yazılım kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, lisans indirme bölümünden lisansınızı indirin.

  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz lisansa çift tıklayın. Bir süre bekledikten sonra lisansınızın tanımlandığına dair bilgilendirme ekranı açılacaktır.

 4. İndirmek istediğiniz kitabın başlığına tıklayın

 5. İndir butonuna tıklayın.

 6. Karşınıza gelen ekranda indirme işlemine devam et butonuna tıklayınız.

 7. Kitap 3 gün süreyle bilgisayarınıza indirilmiştir.

Türkiye Atıf Dizini

Kullanım Kılavuzu

 

Dergi Listesi

Türkiye Atıf Dizini, Türkiye’de Sağlık Bilimleri alanında yayımlanan 480 Türk dergisinin birbirlerine atıf yapmalarını ve ulusal atıf sayımızın yüksek seviyelere taşınmasını sağlayan; tüm makalelere tam metin erişilebilen, 50 üniversitenin abone olduğu tıp ulusal atıf tarama dizinidir. Atıf Dizini, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinin (tıp, eczacılık, diş hekimliği, hemşirelik, veterinerlik, beden eğitimi ve spor, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, psikoloji vb) indekslendiği bir veritabanıdır.

 

ÖNEMLİ NOT: www.atifdizini.com adresine girdikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “üye ol” sekmesinden her kullanıcının bir kereye mahsus ''yeni kullanıcı'' olarak kurumsal e-mail adresi (edu.tr  adresleri ) ile kayit yapması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra, firma tarafından kullanıcıya onay maili gönderilmektedir. Onay maili geldikten sonra, kullanıcı adı ve şifre ile her zaman kurum içi/kurum dışı erişim sağlanabilecektir.

 

UpToDate Anywhere

UptoDate Sunumu

UptoDate Kayıt Kılavuzu

UptoDate Mobil Erişim Kılavuzu

UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6700’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 11.600’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. 
Vidobu   Vidobu içerisinde kişisel gelişim, mesleki gelişim, bilişim teknolojileri, fotoğrafçılık, grafik tasarım, web tasarım, programlama, 3D ve animasyon, video montaj ve düzenleme kategorilerinde; başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar 10.000'den fazla eğitim videosu bulunmaktadır.