Telefon: 0 354 242 10 58 / Faks:0 354 242 10 88
Takip et

ABONE OLUNAN VERİTABANLARI

VERİTABANI

KULLANIM KLAVUZU 

AÇIKLAMA

 APS Journals (American Physical Society)   Kullanma Kılavuzu

 

Fizik konu alanında alttaki dergileri içerir. Ayrıca PROLA veri tabanı ile arşiv erişimi de sağlar.

Physical Review A
Physical Review B
Physical Review C
Physical Review D
Physical Review E
Physical Review Applied
Physical Review Letters
Reviews of Modern Physics
Physical Review Online Archive (PROLA)
Physical Review X (Open Access)
Physical Review Special Topics – Accelerators and Beams (Open Access)
Physical Review Special Topics – Physics Education Research (Open Access)
Physics –(Open Access)

AYEUM  

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur.

AYEUM, Online Bilimsel Araştırma Yöntemleri Eğitimleri kapsamında Nvivo, SPSS, EndNote, Maxquda, Karma Yöntem Eğitimleri, CMA, Meta Analizi, Nitel Araştırma Yöntemleri, Sağlık Bilimleri için Vaka Temelli İstatistik başta olmak üzere bilimsel araştırma yöntemleriyle ilgili 70 farklı online eğitim sunmaktadır. Kullanıcılar tablet veya telefonlarından 7 gün 24 saat kesintisiz derslere ulaşabilirler. AYEUM tarafından sunulan altyapı Android ve IOS tabanlı tüm cihazlarla uyumludur.

BMJ Online Journals

Kullanma Klavuzu

British Medical Association tarafından yayınlanan dergilerin 2007-2009 yılları arasına tam metin erişim olanağı sağlar.

CAB Abstract

Kullanma Klavuzu

CAB Abstracts veritabanı; ziraat ve uygulamalı yaşam bilimleri konularını kapsayan en kapsamlı uluslararası veritabanıdır. Bütün dünyaca tanınan bir bibliyografik künye ve özet bilgi veritabanı olan CAB Abstracts, 1990 yılından günümüze kadar 11,000’den fazla kitap, 4 milyondan fazla konferans, rapor ve benzeri metin kaydı içermektedir.CAB Abstracts veritabanını kullanarak, 75 farklı dilde basılmış metinlerin İngilizce özet bilgilerine erişmek mümkündür.Her yıl 180,000’den fazla kayıt eklenen bu veritabanını kullanarak; Tarım ve Hayvancılık , Bitki Koruma, Genetik, Orman Mühendisliği, Ekonomi, Veterinerlik, Beslenme ve Kırsal Gelişim gibi konularla ilgili bilgiye erişmek mümkündür. 

Cambridge Books Online (SMT Collection)   Cambridge Books Online SMT (Science, Medicine, Tecnik) paketini içeren bir e-kitap platformudur. Cambridge Üniversitesi ve ortak yayınevleri tarafından yayınlanan bilim, teknoloji, ve tıp konularında e-kitaplara tam metin erişim sağlar. 

Chemspider

 

ChemSpider 34 milyonun üzerinde kimyasal ve bileşene ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır.

Directory of Open access Journals (DOAJ)

 

Ücretsiz E-Dergiler

Directory of Open access Books (DOAB)

 

Ücretsiz E-Kitaplar

Ebscohost


Academic Search Ultimate

 

DynaMed


Business Source Ultimate

 

Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982

 

Central & Eastern European Academic Source


Applied Science & Business Periodicals 
Retrospective Index 


Education Index Retrospective


Humanities & Social Sciences Index Retrospective


Applied Science & Technology Index Retrospective

 

Social Sciences Index Retrospective

 

The Belt and Road Initiative Reference Source

Kullanma Klavuzu

 

İçerik ve Erişim Bilgileri

Bu veritabanı; sosyal ve beşeri bilimler, eğitim, bilgisayar, mühendislik, dil bilimi, sanat, tıp, edebiyat gibi konularda tam metin erişim sağlamaktadır.

EBSCOHost e-Books Academic Collection

İndirme/Ödünç Alma

 

Online Kullanım

 

Kaydetme (pdf)

EBSCO eBook AC dünyadaki en geniş kapsamlı multi disipliner tam metin elektronik kitap veri tabanıdır. Tümüyle akademik, 200.000 civarında elektronik kitap içerir ve EBSCOhost platformu üzerinden kolay kullanım özellikleriyle araştırmacıların ihtiyaç duyduğu gerçek anlamda akademik bir elektronik kitap veri tabanıdır. Tüm disiplinlerde (hukuk, tıp, psikoloji, mühendislik, tarım, fen, edebiyat, işletme, siyaset bilimi, eğitim, güzel sanatlar, mimarlık, v.b.) 450’den fazla akademik yayıncının elektronik kitaplarına erişim mümkündür.

Emerald Premier eJournal

Kullanma Klavuzu

Dergi Listesi

Emerald Premier işletme, yönetim, ekonomi, finans, muhasebe, pazarlama, insan kaynakları, lojistik, yöneylem, sağlık ve sosyal bakım, eğitim ve mühendislik konularında 305 adet dergi içerir.

HiperKitap   Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, hukuktan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 350’den fazla yayınevinin 25.000’den fazla e-kitap bulunmaktadır.

IEEE

Kullanma Klavuzu

Elektrik-Elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında IEEE'nin dergileri, konferansları, standartları kapsar.

iThenticate (İntihal Tespit Programı)

Kullanma Klavuzu

İntihali engellemek amacıyla akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili kapsamlı bir içeriğe sahiptir. Programı kullanmak isteyen en az doktorasını tamamlamış değerli akademisyenlerimiz kutuphane@bozok.edu.tr adresine isim, soy isim, ve bozok uzantılı mail adreslerini bildirmeleri gerekmektedir. Ayrıca kurumların sınırlı sayıda doküman sunma(submit) hakkı bulunmaktadır. Ithenticate hesaplarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz fakat yıl boyunca kotayı aşmamamız için dikkatli davranarak, hesaplarınızdaki submit kısmını kontrol etmelisiniz. 

JSTOR

 

JSTOR, e-dergi koleksiyonudur. Arşiv koleksiyonunda dergilerin ilk çıkış yılından günümüze kadar olan (son 2-5 yıl hariç) tüm sayılarına tam metin erişilmektedir. Antropoloji, arkeoloji, ekoloji, Amerika ve Afrika çalışmaları, Asya çalışmaları, bitki bilimi, işletme, Ortadoğu çalışmaları, ekonomi, maliye, eğitim, fen bilimleri, tarih, dil, edebiyat, felsefe, siyaset bilimleri, nüfus etüdleri, sosyoloji, coğrafya, din, folklör, film, gösteri sanatları, müzik, istatistik ve matematik konularını kapsamaktadır.

Arşiv koleksiyonunun yanısıra üniversitemiz kullanımına açık olan dergiler ve dergi paketleri (son 2-5 yıl dahil) aşağıdaki gibidir; 

 • Journal of the Ottoman and Turkish Studies Association
 • History Discipline Package
 • Asian Studies Package

MathSciNet

 

Matematik ve ilişkili alanlar konularında erişim sağlar.

Mendeley

Kullanma Klavuzu

Mendeley, araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.

OVID-LWW

Kullanma Klavuzu

Lippincott Williams & Wilkins yayınevi tarafından yayınlanan tıp konusundaki 450 adet dergiye tam metin erişim sağlar.

Proquest Dissertation&Theses

 

ProQuest Özel Tez Koleksiyonu Doktora ve Master Tezleri: Kapsamı multi-disipliner olan PQDT Global, yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri olmak üzere toplam yaklaşık 3 milyon tam metin araştırma tezine PDF formatında erişim sağlar. Abstract(özet) tezlerlebirlikte PQDT’deki tez sayısı 5 milyonu bulmaktadır. Tam metin tezlerin geneli 1997 yılından günümüze kadar yayınlanmış tezlerdir.

ScienceDirect

Kullanma Klavuzu

Tarım, biyoloji bilimleri, sanat, beşeri bilimler, biyokimya, genetik ve moleküler biyoloji, ticaret, yönetim ve finans, kimya mühendisliği, kimya, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, yer bilimleri, ekonomi, ekonometri ve finans, mühendislik ve teknoloji, çevre bilimleri, immünoloji ve mikrobiyoloji, malzeme bilimi, matematik, tıp, ilaç bilimi, zehirbilim, eczacılık, fizik ve astronomi, psikoloji, sosyal bilimler ve enerji konularında erişim sağlar.

SciFinder

Kayıt Linki

Kullanıcı adı ve şifre oluştururken dikkat edilmesi gerekenler
email adresi olarak @bozok.edu.tr uzantılı üniversite adresinizi girmeniz gerekiyor.

Linkteki formu doldurulup register’a tıklayınca, bildirdiğiniz üniversite email hesabınıza bir email gelecek ve emaildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla https://scifinder.cas.org adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve email onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır.

Kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

SciFinder-n Yardım/Eğitim Video ve İçerikleri

Kullanıcılarımız SciFinder için kullandıkları aynı kullanıcı adı ve şifreyle SciFinder-n’e giriş yapabilirler.

Scifinder, yeni bir ara yüz ve eklenen modüllerle zenginleştirilmiş içerikle sizlere SciFinder-n ismiyle sunulmaktadır.  SciFinder veri tabanından SciFinder-n veri tabanına geçiş süresince SciFinder veri tabanına erişim de bir müddet mümkün olacaktır. 

Kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

SciFinder-n veri tabanının özellikleri aşağıdaki gibidir; 

 • Yeni bir arayüz, daha esnek ve kolay kullanım
 • Entegre PatentPak modülü (patentleri daha kolay inceleme)
 • Entegre MethodsNow Syntheses modülü (sentetik protokoller) 
 • Yapay zeka ile “relevance ranking”
 • Retrosentez planlama (tahmini ve deneysel olarak bir kimyasalın sentezinin nasıl yapılabileceğini gösteren modül)
 • Citation Map

Scopus

Kullanma Klavuzu

Scopus bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan; hakemli yayınlardan oluşan en büyük makale özü ve atıf veri tabanıdır. 1996 yılından günümüze kadar erişilebilir.

Springer e-Kitap

 

Springer’ın eKitap koleksiyonlarının kendilerine ait erişim linkleri aşağıdadır.

Springer Nature -SpringerLink

Kullanma Klavuzu

Eğitici Videolar ve Dokümanlar

Kimya, bilgisayar bilimi, ekonomi, mühendislik, çevre bilimleri, yer bilimleri, hukuk, yaşam bilimleri, matematik, tıp, fizik ve astronomi konularını içeren bir veri tabanıdır.

1326 adet dergiye 1997'den günümüze erişim sağlamaktadır.

Springer Nature – Academic Journals


Springer Nature – Nature Journals All


Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals

Kullanma Klavuzu

Springer Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir.

Taylor & Francis

Kullanma Klavuzu

Taylor & Francis veritabanı ; ziraat mühendisliği, gıda mühendisliği, arkeoloji, coğrafya, hukuk, müzik, iletişim, sanat, kimya, bilgisayar, jeoloji, ekonomi, eğitim, enerji mühendisliği, elektrik mühendisliği, endüstri mühendisliği, çevre bilimi, tıp, biyokimya, mikrobiyoloji, matematik, fizik, psikoloji, sosyoloji gibi konuları kapsayan 1100 adetten fazla süreli yayına tam metin erişim olanağı sağlamaktadır.

Turcademy Tanıtım Broşürü

Turcademy veri tabanı içeriğinde Türkçe ders/akademik kitaplarının bulunduğu Türkçe içerikli akademik bir veri tabanıdır. İçeriğinde Doğa bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Müzik ve Güzel Sanatlar, Hukuk ve Sosyal ve Beşeri Bilimler olmak üzere 6 farklı kategori bulunmaktadır. Turcademy veri tabanı içerisinde Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Dora Yayınevi, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Müzik Eğitimi Yayınları, Palme Yayınevi ve Pegem Akademi Yayıncılığa ait 5760+ kaynak bulunmaktadır.

 

Turcademy’den kitap indirmek için:

 1. Turcademy kayıt olun.

  • Kayıt esnasında e-posta bölümüne kurum uzantılı (örnek@kurum.edu.tr) mail adresinizi yazın.

  • Kayıt olduğunuz e-posta adresinize gelen aktivasyon mailini onaylayın.

 2. Turcademy’e kayıt olduğunuz e-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapın.

 3. Hesabım, Lisans ve İndirme bölümünden; kullandığınız her cihaz için bir seferlik lisans ve yazılım indirmeniz gerekmektedir.

  • Yazılım İndirme seçeneğinden kullandığınız işletim sistemine uygun olan yazılımı indir. Bilgisayarınıza indirdiğiniz yazılımı çalıştırın ve bilgisayarınıza kurun.

  • Yazılım kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, lisans indirme bölümünden lisansınızı indirin.

  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz lisansa çift tıklayın. Bir süre bekledikten sonra lisansınızın tanımlandığına dair bilgilendirme ekranı açılacaktır.

 4. İndirmek istediğiniz kitabın başlığına tıklayın

 5. İndir butonuna tıklayın.

 6. Karşınıza gelen ekranda indirme işlemine devam et butonuna tıklayınız.

 7. Kitap 3 gün süreyle bilgisayarınıza indirilmiştir.

Turnitin

Kullanma Klavuzu

Öğrenci ödev ve projelerinin kontrolünü sağlamak, intihalleri ve usulsüz alıntıları engellemek amacıyla kullanılır. Program, makale, ödev ve benzeri çalışmaları, internet, veri tabanları ve daha önce programa yüklenmiş olan dokümanlarla karşılaştırarak aralarındaki benzerlik yüzdelerini hesaplar.

UpToDate Anywhere

UptoDate Sunumu

UptoDate Kayıt Kılavuzu

UptoDate Mobil Erişim Kılavuzu

UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüze sahip bir veritabanıdır. UpToDate; doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı, 25 Uzmanlık alanında, 6700’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 11.600’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. 

Vidobu   Vidobu içerisinde kişisel gelişim, mesleki gelişim, bilişim teknolojileri, fotoğrafçılık, grafik tasarım, web tasarım, programlama, 3D ve animasyon, video montaj ve düzenleme kategorilerinde; başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar 10.000'den fazla eğitim videosu bulunmaktadır. 

Web of Science

Kullanma Klavuzu

Web of Science, sosyal ve teknik bilimler, tıp ve sağlık bilimleri ve sanat konularında makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veritabanıdır. Bibliyografik bilgi ve yayının aldığı atıflar da taranabilir.

 

 • Science Citation Index Expanded (1945 yılından günümüze)
 • Social Sciences Citation Index (1956 yılından günümüze)
 • Arts & Humanities Citation Index (1980 yılından günümüze)
 • Conference Proceedings Citation Index- Science (1990 yılından günümüze)
 • Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (1990 yılından günümüze)
 • Index (CPCI-S) ve  (CPCI-SSH)

Wiley Online Library

Kullanma Klavuzu

 

Eğitim Sunumları ve Yardım Dokümanları

„Multidisipliner bir veritabani olan Wiley Online Library, tek bir adres üzerinden tıp, teknoloji, ekonomi, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında genis kapsamli dergi koleksiyonuna anında erişim sunmaktadır. Wiley dergilerinin %76‘si Thomson Reuters’in sundugu ISR raporlarında ön sıralarda indexli olup, bir etki faktorune sahiptirler.

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilimi, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik ve psikoloji alanlarina dagilan toplam 1367 dergiye 1997’den gunumuze kadar tam metin erisim saglanmistir.