Telefon: 0 354 242 10 58 / Faks:0 354 242 10 88
Takip et

  

 DENEME VERİTABANLARI

Taylor&Francis eBooks

Yardım Dokümanları

Taylor & Francis yayınevi’nin dünyaca ünlü 130,000’den fazla elektronik kitabinin yer aldığı platform üzerinden tüm içeriğe erişim sağlanabilmektedir. 31.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Taylor&Francis COVID-19  

Bu mikrositede Taylor & Francis Online üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen bütün ilgili COVID-19 araştırma makalelerinin, kitap bölümlerinin ve bilgilerinin yanı sıra, COVID-19’un tanılanmasına, tedavisine, önlenmesine ve ileri düzeyde araştırılmasına yönelik küresel çabaları destekleyen Taylor & Francis e-kitaplarının bağlantıları ile referansları verilmektedir.

Koronavirüs ile ve COVID-19’un yayılması ile alakalı gelişmeleri sürekli olarak izlemektedir ve içerik bu site üzerinden düzenli olarak güncellenecektir.

Accucoms   Salgınla mücadeleye destek vermek için COVID-19 hakkındaki kaynaklar ücretsiz olarak sunulmaktadır.
COVID-19   International Coalition of Library Consortia (ICOLC) tarafından koronavirüs hakkında ücretsiz paylaşılan bir çok yayınevinin materyaline aşağıdaki link aracılığıyla erişim sağlayabilirsiniz.
LEGAL Online Tanıtım Dokümanı Legal Online Veri tabanı, Koronovirüs sebebiyle eğitime destek olmak amacıyla tüm ANKOS üyelerine 1,5 ay boyunca sınırsız erişim sağlamaktadır. Hukuk Veri Tabanıdır.
Elsevier ClinicalKey Kullanım Kılavuzu İçinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde Covid-19 virüsü ile ilgili destek olacağı düşünülen araştırmalarınızda kullanabileceğiniz en güncel bilgileri içeren Elsevier ClinicalKey veritabanına kurum dışından 180 gün boyunca uzaktan (mobil cihaz, ev/ofis)  erişim açılmıştır. Tıp Veri Tabanıdır. 

 

Önemli: 

‘’Clinical Key’’ de yer alan 1000+ Elsevierkitaba pdf formatında erişim ve ClinicalKey veritabanına uzaktan erişim (mobil cihaz, ev/ofis) sağlamak için kişisel ClinicalKey hesabı ile erişim sağlanması gerekmektedir. 


image003Kendi hesabınıza “ Login” bölümünden girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz:

1) Uzaktan (mobil cihaz, ev/ofis) erişim -  “ClinicalKey” Mobil Aplikasyonu mevcuttur. 
2) PDF içeriklerine erişim, download ve çıktı alma
3) Resimleri otomatik olarak sunuma ekleme: Add to Presentation/Presentatiton Maker
4) Arama sonuclarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Saved Content

 

Not: Kişisel hesabınıza180 günde bir kez kurum bilgisayarlarindanwww.clinicalkey.comadresi üzerinden Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. 

 

JOVE Science Education

Yardım Dokümanı

 

Tanıtım Dokümanı

Corona salgini sebebiyle eğitimlere zorunlu olarak verilen ara sırasında öğrenci eğitimine destek vermek amacıyla oluşturulan tüm JoVE Science Education içeriklerine 15 Haziran 2020 tarihine kadar ücretsiz erişim imkanı sunulmaktadır.
IOP Publishing   IOP Publishing, Coronavirus (COVID-19) acil durumuyla başa çıkmak için çalışan araştırmacılara, tıp uzmanlarına, politika yapıcılara ve diğerlerine yardımcı olmak için dergilerindeki ilgili tüm yayınlanmış ve yayınlanacak makaleleri, kriz süresi boyunca açık erişime sunmaktadır.
dMagS  

2003 yılında dijital yayıncılık hayatına başlayan dMags; 350 derginin 8000'i aşkın sayısına web ve 

mobil cihazlar üzerinden erişim imkanı sağlamaktadır. Kullanıcılarınız dMags ile National Geographic, 

Popular Science, Chip, Fortune, Forbes, Capital, Atlas gibi bir çok dergiyi internet tarayıcıları üzerinden 

okuyabildiklerigibi ayrıca mobil uygulama üzerinden ve cihazlarına indirerekçevrimdışı okuyabilmektedirler.

 

BRILL   Tüm Dünya'yı etkileyen COVID-19 salgını ve koronavirüsler ile ilgili yapılan/yapılacak araştırmaları desteklemek amacıyla  Brill Yayınevi, halk sağlığı, uzaktan eğitim, kriz araştırması gibi konularda kitaplar ve makaleleri erişime açmıştır. 
İdealOnline   COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan çalışan araştırmacılara ve öğrencilere yardımcı olmak adına, İdealonline Süreli Yayın Veri Tabanı 800+ dergi, 13.000+ arşiv sayısı ve 105.000+ tam metin makale ile üniversitemizin akademik personel ve öğrencilerine tarihine kadar erişime açılmıştır.
OVID  

COVID-19 sürecinde 2 ay süreliğine üniversitemiz erişimine açılan OVID ortak erişim adresi ile aşağıdaki veri tabanlarına erişilebilmektedir.

 • 5Minute Consult
 • LWW Health Library
  • Premium Basic Sciences
  • Clerkship
  • Board Review Series
  • Internal Medicine
  •  Exercise Science
  • Physical Therapy
  • Physician Assistant (Core and Specialties/Rotations)
  • Occupational Therapy
  • Premium Pharmacy
  • Advanced Practice Nursing
  • Nursing Made Incredibly Easy!
 • Acland's Video Atlas of Human Anatomy
 • Bates Visual Guide to Pysical Examination
Elsevier COVID-19 Resource Center   Elsevier; COVID-19 Resource Center  platformunu COVID-19 sürecinde hayata geçirmiş bulunmaktadır. Platform; Cell, Lancet ve SSRNi veri tabanlarını da kapsamaktadır.
HukukTürk   HukukTürk veritabanı COVID-19 sürecinde eğitime katkı sağlamak amacıyla 31.07.2020 tarihine kadar kullanıma açılmıştır.
Library Journal   COVID-19 sürecinde ücretsiz erişime açılmıştır.
IEEE Xplore   COVID-19 sürecinde ücretsiz erişime açılmıştır.
Akademik Sunum   Akademik Sunum veri tabanı ile,
 • Sunumlarınızı yükleyebilir ve koleksiyonlar/dersler oluşturabilirsiniz.
 • Sunumlarınız indirilmeye gerek kalmadan web/mobil cihazlardan kolayca görüntülenebilir.
 • Sunumlarınızı indirmeye karşı koruyabilirsiniz.
 • Sunumlarınızın içeriği (görseller dahil) uluslararası DMCA etiketi ile koruyabilir ve internet üzerinde başka bir yerde bulunması durumunda (hiçbir ücrete gerek kalmaksızın) kaldırılmasını talep edebilirsiniz.
 • İlgilendiğiniz konularda binlerce akademik sunuma erişebilirsiniz.
 • Merak ettiğiniz konularda yüklenen yeni sunumları otomatik olarak size bildiriyoruz. 01.09.2020 tarihine kadar erişime açılmıştır.
ANKOS COVID-19 Toplu Rehberi   ANKOS tarafından akademisyenlerimizin, öğrencilerimizin ve kullanıcılarımızın bu bilgi kaynaklarına toplu olarak ulaşmaları için bir rehber sayfa hazırlanmıştır. 
ACM Dijital Library   COVİD-19 salgını sebebiyle araştırma, keşif ve öğrenmeyi desteklemeye yardımcı olabilmek adına içeriğini 30 Haziran 2020'ye kadar  ücretsiz erişime açılmıştır.
eBook University Press Collection

Başlık Listesi

 

 

Detaylı Bilgi

Dünyada çağındaki 60’tan fazla üniversite yayınevi tarafından yayımlanan 36.510’dan fazla disiplinlerarası e-kitaba erişim sağlayan bu geniş ve kapsamlı koleksiyon, teknolojiden edebiyata bilimden beşerî bilimlere ve çok daha fazlasına kadar uzanan geniş bir konu yelpazesi sunmaktadır. Akademik alanlardaki temel bilgilerden, ileri düzey araştırma konularına kadar, farklı düzeylerde kaynaklar içeren eBook University Press Collection, her seviyede çalışma yürüten öğrencilerin ve araştırmacıların tümüne hitap etmektedir. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Education Source

Kullanım Kılavuzu

Eğitim Fakülteleri için özel olarak tasarlanan Education Source veri tabanı, dünyanın en prestijli ve hakemli eğitim dergileri koleksiyonunu sunmaktadır ve eğitim fakültelerindeki tüm araştırmacılar için birincil danışma kaynağıdır. Arşiv kapsamı 1880’lere kadar uzanan bu eşsiz veri tabanı binlerce dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Education Source veri tabanı, kullanıcılarınızın araştırmalarına değer katacak kitap, dergi, konferans bildirisi, kitap eleştirisi gibi çok çeşitli formatlarda birçok kaynağa erişim sağlamaktadır. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

EconLit with Full Text

 

Başlık Listesi

 

Detaylı Bilgi

 

Ekonomi alanında dünyaca ünlü bir dernek olan American Economy Association’ın temel danışma kaynağı olan EconLit’in içerdiğin tüm kayıtları bulunduran ve EBSCO tarafından kapsamlı bir tam metin versiyon olarak sunulan EconLit with Full Text, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri’ndeki araştırmacılar için hazırlanan en temel veri tabanıdır. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
Humanities Source Ultimate

Başlık Listesi

 

Detaylı Bilgi

Humanities Source Ultimate, binlerce tam metin dergiye, tam metin kitaba, indekslere, röportajlara, kitap incelemelerine ve daha birçok farklı formattaki kaynağa bir erişim sağlayan, beşeri bilimler disiplinleri için hazırlanmış en kapsamlı veri tabanıdır. İnsan ve toplum konularında dil, edebiyat, folklor, felsefe gibi onlarca konu başlığını içermektedir. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

MEDLINE Complete

Başlık Listesi

 

Detaylı Bilgi

PubMed veri tabanının dünya üzerindeki en kapsamlı tam metin derlemesi olan MEDLINE® Complete, en önde gelen tıp ve sağlık bilimleri dergilerinin birçoğunu gecikmesiz olarak erişiminize sunarak, tıp fakültelerindeki araştırmacılar için eşsiz bir araştırma deneyimi sunar. Tıp alanında birincil danışma kaynağı olan ve bibliyografik versiyonu, TUBİTAK ULAKBİM EKUAL kapsamında ‘istisnasız’ tüm üniversitelere açık olan MEDLINE (PubMed) veri tabanında indekslenen dergilerin büyük bir kısmını hiçbir sınırlama getirmeden tam metin olarak içermektedir. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Nursing Reference Center Plus Detaylı Bilgi Kanıta dayalı metodoloji ile hemşireler için özel olarak tasarlanmış olan Nursing Reference Center Plus veri tabanı, hemşirelerin, sorulara hızlı bir şekilde cevap verebilmesi, bakım planlarına hızlıca erişebilmesi ve ilgili eğitim videolarını kolayca bularak hemşirelik becerilerini güçlendirmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
Food Science Source

Başlık Listesi

 

Detaylı Bilgi

Bu kapsamlı tam metin veri tabanı, gıda endüstrisindeki profesyonellerin ve her seviyedeki araştırmacıların bilgi gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış olup, gıda endüstrisiyle birebir ilgili tüm konular üzerine odaklanan yüzlerce tam metin yayın sunmaktadır. Gıda mühendisliği, ziraat mühendisliği ve ilgili diğer bölümler için temel bir kaynak olan Food Science Source, dünya çapında yürütülen çalışmaların ve bu çalışmalar ile ilgili en iyi uygulamaların örneklerini içermektedir. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

SPORTDiscus with Full Text

Başlık Listesi

 

Detaylı Bilgi

SPORTDiscus with Full Text, spor, spor hekimliği ve spor bilimleri ile ilgili tüm alanlardaki en itibarlı ve kaliteli dergileri içeren, bu disiplinlerdeki araştırmacılar için özel olarak hazırlanmış en temel tam metin veri tabanıdır. 01.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
ASOS İndex   Asos İndex'de yer alan 1000+ derginin içeriği ve atıflarının tamamı tüm üniversitelere hiçbir giriş / üyelik gerekmeden 1 Eylül 2020'ye kadar açılmıştır.
Flipster Journals  

Flipster veri tabanı ile bir çok popüler dergi sizlere sunulmaktadır. Mobil cihazlardan ve tabletlerden okunabilsin diye ayrı bir uygulaması da mevcuttur.

Time, Forbes, Bloomberg Businessweek, Cosmopolitan, Vogue, Newsweek, New Yorker, Rolling Stone, Sports Illustrated, Foreign Affairs, Fortune, Travel + Leisure, Marie Claire ve daha bir çok dergiye tek bir tıkla erişebilirsiniz. Hem güncel hem de geçmiş sayılarına erişim vardır. Mayıs ayı sonuna kadar yukarıda adı geçen dergiler ve daha bir çoğu üniversitemizin erişimine 30.07.2020 tarihine kadar açılmıştır.

PDC (Philosophy Documantation Center)  

PDC Felsefe e-dergileri ve e-kitapları platformu - Philosophy Documentation Center PDC Felsefe veritabanı COVID-19 nedeniyle kapanan üniversitelerin, okulların öğrenci ve öğretim görevlilerine ve meraklılara yardımcı olmak amacıyla 07 Haziran 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

NOT: Erişim için öncelikle kullanıcı bireyler yandaki link üzerinden bir hesap açmalıdır. Bunun için sayfanın  en altında bulunan "View Your Options" ile formu doldurup, hesap açarak devam edilmesi gerekmektedir.

Fast Facts Journals (Karger)   Fast Facts, 14 uzmanlık dalında hizmet veren bir Tıp veri tabanıdır. 05.11.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
Hein Online   HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını,  U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir. 30.06.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
DeGruyter  

DeGruyter veri tabanı, 1650 ile 2016 yillari arasi basilmis olan 75,000 e-kitaba ucretsiz erisim firsati sunmaktadir.Koleksiyon sanat ve mimarliktan, dil bilimlerine matematikten muhendislige kadar sosyal, beseri ve fen bilimlerinden 30 farkli disiplini kapsamaktadır. 30.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

PressReader COVID-19   PressReader veri tabanının COVID-19 ile ilgili derlediği haberleri kapsamaktadır. 
DBpia Akademik  
 • Güney Kore'de yayımlanan periyodik kaynaklar
 • 2.500'den fazla dergi ve bildiri kitabı, 2,5 Milyon makale
 • 560.000 İngilizce özet, 270.000 İngilizce makale
 • SCIE, Scopus, vb. indeksli dergiler
 • Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Mühendislik, Tıp, Tarım, Sanat ve Spor bölümleri
 • Tam metin arama
 • İngilizce ve Korece kullanıcı arayüzü

31.08.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

KRpia Korenoloji  
 • Kore tarihi ve kültürü ile ilgili e-kaynaklar
 • Metin ve görsel içerikler
 • Tarih ve Coğrafya, Sanat, Edebiyat, Kültür, Doğa Bilimleri,
 • Sosyal Bilimler, Felsefe, Külliyatlar ve Sözlük bölümleri
 • Tam metin ve görsel arama

31.08.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kitapları

  Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki  Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi’nin yayımladığı kitaplar, yazarları tarafından verilen izinler doğrultusunda 31.12.2020 tarihine kadar erişime açılmıştır.
Torrosa   İçeriğinde Sosyal Bilimler, Temel Bilimler, Sanat, Mimari, Uygulamalı Bilimler, Teknoloji, Dil ve Edebiyat, Tarih, Din, Psikoloji, Felsefe alanlarında 39.000’den fazla e-kitap, 1000’den fazla e-dergi bulunduran Torrossa akademik veritabanı 03.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
IBM Micromedex DRUGDEX   IBM Micromedex DRUGDEX® ilaç veritabanıdır. Tıp, Eczacılık, İlaç çalışmaları yapan biyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya bölümleriyle ilgili bilim dalları için olmazsa olmaz bir kaynaktır. Tam referanslı, dozaj bilgisini de içeren tarafsız içeriktir. Farmakokinetik detaylar, uyarılar, etkileşimler,  karşılaştırmalı ilaç etkileri, endikasyon içi, endikasyon dışı ve  klinik uygulamalar ile kapsamlı ilaç kaynağıdır. Uluslararası ilaçları, FDA onaylı ve reçetesiz preparatları kapsar. 04.09.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.
Türkiye Atıf Dizini

Kullanma Kılavuzu

 

Dergi Listesi

Türkiye’de Sağlık Bilimleri alanında yayımlanan 469 Türk dergisinin birbirlerine atıf yapmalarını ve ulusal atıf sayımızı yüksek seviyelere taşınmasını sağlayan; tüm makalelere tam metin erişim sağlayabilen tek ulusal atıf dizinidir. Türkiye Atıf Dizini'ne kayıtlı tüm dergilerin makaleleri, sağlık bilimleri alanında (Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Hemşirelik, Fizyoterapi Rehabilitasyon, Psikoloji, Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri ve Sağlık Bilimleri branşları) yayımlanan akademik-bilimsel makalelerdir. 17.07.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

ÖNEMLİ NOT: Kurum içerisinde bir defaya mahsus kayıt olduğunuz  takdirde sonrasında kullanıcı adı – şifreniz ile istediğiniz yerden Türkiye Atıf Dizini veritabanına erişebilmektesiniz.